Święta Babci i Dziadka to bardzo ważne daty w naszym życiu, które uczniowie klas 0-III Szkoły Podstawowej im. Polskich Dzieci Sybiru w Szczepankowie uczcili uroczystym koncertem. W uroczystości zwystąpiły również dzieci z przedszkola, które tańcem i piosenką powitały swoich dziadków. Tak wiele zawdzięczamy naszym babciom i dziadkom, którzy uczyli nas mądrości i okazali nam tyle rodzinnego ciepła, zawsze będąc dla nas wsparciem. Środowe południe to muzyczna laurka dla najukochańszych członków naszych rodzin oraz piękne życzenia w formie koncertu.
Koncert dla Babci i Dziadka
- 10
CHOINKA SZKOLNA 2024
W tym roku choinka odbyła się 10 stycznia w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej. Pierwsze takty muzyki dla przedszkolaków i najmłodszych uczniów rozbrzmiały o godzinie piętnastej. Jak zwykle zabawa rozkręciła się w miarę upływającego czasu. W przerwach zabawy dzieci mogły posilić się przygotowanym przez rodziców poczęstunkiem.W kulminacyjnym momencie choinki przewidziano gwóźdź programu - wizytę świętego Mikołaja, który spotkał się ze zgromadzonymi dziećmi, obdarowując ich słodkościami.W drugiej części w sali balowej pojawili się uczniowie klas IV-VII. Zabawa choinkowa trwała do godziny 20-tej i bez wątpienia pozostanie na długo w pamięci uczestników. W imieniu organizatorów dziękujemy za pomoc w jej organizacji i wspólną zabawę. Poniżej zamieszczamy fotorelację.
12
Jasełka 2023
W przedświąteczny poniedziałek 18 grudnia zaplanowano tegoroczne, tradycyjne Jasełka Bożonarodzeniowe. Punktualnie w samo południe pan dyrektor powitał przybyłych gości, grono pedagogiczne, pracowników szkoły oraz licznie zebranych rodziców i przyjacół Szkoły Podstawowej im. Polskich Dzieci Sybiru w Szczepankowie. Po czym zaprosił do obejrzenia światecznego przedstawienia i wysłuchania prezentowanych kolęd i pastorałek. Duże wrażenie na widzach wywarły przygotowane utwory w wykonaniu uczniów i chóru szkolnego.
Na zakończenie ksiądz proboszcz pobłogosławił opłatki, którymi pan dyrektor symbolicznie podzialił się z gośćmi, rodzicami i uczniami biorącymi udział w przedstawieniu.
Noc Dziadów i Świtezianek.
Po raz pierwszy w historii Szkoły Podstawowej im. Polskich Dzieci Sybiru w Szczepankowie, z inicjatywy Szkolnej Grupy Teatralnej SPONTAN zorganizowano "noc w szkole". Głównym punktem tego projektu było przedstawienie "Dziady cz.2". Przybyłych na to przedstawienie powitała niecodzienny wystrój sali gimnastycznej, odmienionej na potrzeby wieczonego spektaklu. Tu i tam pojawiły się zjawy, strzygi i duchy nawiązujące do klimatu ramantycznego dramatu. Nad przygotowaniami młodych aktorów czuwały nauczycielki Panie Ewa Duda i Mariola Kuczyńska, które zadbały o każdy szczegół scenografii i dekoracji szkoły.
Ogromną niespodziankę sprawił Pan Rafał Pstragowski - Wójt Gminy Śniadowo, który docenił wcześniejsze występy Szkolnej Grupy Teatralnej SPONTAN. W uznaniu trudu młodych aktorów, do swoich podziękowań dołączył ufundowany smaczny tort, który został podzielony pomiędzy wszystkich uczestników tego wydarzenia.
W imieniu organizatorów składam serdeczne podziękowania dla rodziców, którzy zapewnili pyszną kolację dla uczniów pozostających na "NOC DZIADÓW I ŚWITEZIANEK" w szkole.
22
"PISK ORŁA BIAŁEGO" - inscenizacja słowno-muzyczna w 105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
- 96
"Polsko!mówię o Tobie z dumą,
myślę o Tobie z troską ....""Mówię o Tobie z dumą, myślę o Tobie z troską, Jesteś drogim skarbem, Moją kochaną Polską ..." te słowa na długo pozostaną w pamięci licznie zgromadzonych gości podczas uroczystej akademii z okazji Narodowego Dnia Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego oraz Marszu Sybiraków "...Myśmy wciąż do Niepodległej szli, Szli z uporem, ponad dwieście lat! ...". W ten symboliczny sposób nawiązano do nieludzkiej "drogi do Niepodległej" jaką musieli pokonać bohaterowie zesłani na Syberię.
Głównym punktem ochodów 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości była inscenizacja słowno-muzyczna "PISK ORŁA BIAŁEGO" w wykonaniu Nieformalnej Grupy Teatralnej SPONTAN. Uczniowie pod opieką pani Marioli Kuczyńskiej i pani Ewy Dudy przedstawili losy polskiej rodziny, w której ojciec z synem poszli walczyć o wolną ojczyznę. W zaprezentowaną historię wpleciono symboliczną walkę Białego Orła z czarnymi potworami symbolizującymi trzech zaborców. Całość uzupełniły pieśni patriotyczne w wykonaniu chóru szkolnego pod opieką pana Roberta Kozikowskiego.
Podczas uroczystości, w obecności starosty Powiatu Łomżyńskiego - pana Lecha Marka Szabłowskiego, proboszcza parafii pw. św. Wojciecha w Szczepankowie - księdza Dariusza Wiznera, wójta Gminy Śniadowo - pana Rafała Pstrągowskiego oraz delegacji Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Łomży w składzie: pani Danuty Komorowskiej - wiceprezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Łomży, pani Niny Żyłko - sekretarza i rzecznika prasowego Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Łomży i pani Ireny Jakubowskiej - skarbnika Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Łomży wręczono odznaczenia za działalność patriotyczną i upowszechnianie wiedzy o patronie szkoły.
Za współpracę i za zaangażowanie w podtrzymywaniu pamięci o Sybirakach złotą odznakę otrzymały:
- Pani Teresa Adamowska – autor projektu sztandaru Szkoły Podstawowej im. Polskich Dzieci Sybiru w Szczepankowie
- Pani Joanna Brulińska – nauczycielka Szkoły Podstawowej im. Polskich Dzieci Sybiru w Szczepankowie, członek Komitetu Nadania Imienia i wręczenia sztandaru szkole.
- Pani Ewa Duda - nauczycielka Szkoły Podstawowej im. Polskich Dzieci Sybiru w Szczepankowie, pomysłodawca i autorka wielu uroczystości patriotycznych w naszej szkole.
Uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Dnia 13 października 2023 r. odbyła się uroczysta akademia z okazji 250 rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęła się od przywitania przez prowadzących uczniów klasy VII – Alicję i Oskara oraz Pana Dyrektora, wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły rodziców oraz gości. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego zebrani byli świadkami ślubowania i pasowania pierwszaków. Przejęci licznie zgromadzoną publicznością uczniowie klasy pierwszej z uniesioną dłonią, zgodnym chórem złożyli uroczystą przysięgę na sztandar szkoły a aktu pasowania symbolicznym ołówkiem dokonał Dyrektor Szkoły Pan Arkadiusz Twardowski przyjmując 11 pierwszoklasistów do grona szkolnej społeczności.
Dalsza część uroczystości to program artystyczny przygotowany przez uczniów klasy VII, którzy przedstawili w humorystycznym tonie scenę obrad samorządu szkolnego. Trzeba przyznać, że uczniowie idealnie odgrywają role nauczycieli i wyjątkowo chętnie wcielają się w swoje własne – czyli uczniów. Nie zabrakło również piosenek w wykonaniu chóru szkolnego. Uroczystość zakończyła się życzeniami od zaproszonych gości, do których uczniowie dołączyli po symbolicznym kwiatku a wszyscy odśpiewali „Sto lat”.
Ślubowanie pierwszoklasistów 2023.
- 14
Uroczystość ślubowania uczniów klasy pierwszej to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego pierwszoklasisty. Dlatego tegoroczna uroczystość miała bardzo podniosły a zarazem radosny charakter. Pierwszoklasiści przygotowywali się do tego wydarzenia pod kierunkiem wychowawczyni. Ceremonia ślubowania i pasowania na ucznia jest piękną i niezapomnianą szkolną tradycją, kultywowaną od lat. Pierwszaki z uniesioną dłonią, zgodnym chórem złożyli uroczystą przysięgę na sztandar szkoły a aktu pasowania symbolicznym ołówkiem dokonał Dyrektor Szkoły Pan Arkadiusz Twardowski przyjmując 11 pierwszoklasistów do grona szkolnej społeczności.
Wszyscy uczniowie klasy pierwszej z okazji ślubowania otrzymali legitymacje szkolne oraz pamiątkowe dyplomy wręczone przez Pana Dyrektora. Na zakończenie uroczystości popłynęły życzenia, aby pierwszaki zawsze były dumą nie tylko dla swoich rodziców, ale dumą szkoły i dumą ojczyzny. Niewątpliwie ten dzień na długo pozostanie w pamięci pierwszoklasistów, a wspominany po latach będzie symbolizował miłe emocje związane z pierwszą szkołą w życiu każdego z nich. Serdecznie dziękujemy Rodzicom za pomoc w organizacji pięknej uroczystości.
Lekcja z Temidą 2
W środę 27 września uczniowie najstarszych klas wzięli udział w „Lekcji z Temidą”. W tym roku już po raz drugi nasza szkoła przystąpiła do programu edukacyjnego, którego celem jest podnoszenie poziomu wiedzy, oraz świadomości prawnej wśród dzieci i młodzieży.
Zajęcia przeprowadził pan mecenas Marcin Olszewski. Podczas zajęć kształtowany i umacniany jest szacunek do prawa oraz promowane są postawy pro obywatelskie. Uświadamiając uczniów o skutkach prawnych łamania obowiązujących przepisów, takich jak: prześladowanie i agresja wobec rówieśników, przestępstwa internetowych zwiększamy bezpieczeństwo w naszej szkole.
Na zakończenie spotkania uczestnicy zostali obdarowani książkami i gadżetami ufundowanymi ze środków Funduszu Sprawiedliwości.
Pokaz historyczny "Powstanie Styczniowe"
W piatek 18 kwietnia uczniowie naszej szkoły mieli niepowtarzalną okazję przenieść się w czasie i poznać historię bohaterów Powstania Styczniowego podczas pokazu historycznego grupu REKONSTRUKTO. Wydarzenie to nie tylko stanowiło wspaniałą lekcję historii, ale również pozwoliło na bliższe zapoznanie się z uzbrojeniem i umundurowaniem walczących w tamtych czasach.
Pokaz uzbrojenia to niezapomniane spotkanie z historią broni. Muszkiety, rewolwery, bagnety – wszystkie te repliki autentycznej broni pozwoliły uczestnikom lepiej zrozumieć trudy i wyzwania, jakie stawiano przed powstańcami. Z bliska można było przyjrzeć się konstrukcji i funkcjonowaniu broni, która odgrywała kluczową rolę w walkach o wolność.
Pokaz historyczny "Powstanie Styczniowe" był nie tylko okazją do uczczenia pamięci bohaterów z dawnych lat, ale również możliwością pogłębienia wiedzy na temat jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski.
1
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024
- 4
W poniedziałek 4 września 2023 r. ponad 120 uczniów Szkoły Podstawowej im. Polskich Dzieci Sybiru, po dwumiesięcznych wakacjach wróciło do szkoły. Podczas uroczystości inauguracji nowego roku szkolnego zgromadzeni uczcili 84 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Pięcioro uczniów odebrało z rąk wójta Gminy Śniadowo nagrody z wysokie wyniki w nauce w ubiegłym roku szkolnym. Dyrektor szkoły witając zebranych przedstawił naważniejsze wyzwania w nadchodzącym roku szkolnym.
Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2022/2023
- 26
23 czerwca - to dzień, na który z utęsknieniem czekali uczniowie. Podczas piątkowej uroczystości ponad 60 uczniów klas I-VI odebrało świadectwa i dyplomy.
Miłym akcentem były słowa podziękowania i kwiaty wręczone nauczycielom. Od dziś, przez ponad dwa miesiące, będą trwały wakacje. Podczas zakończenia roku szkolnego dyrektor szkoły pan Arkadiusz Twardowski podsumował pracę w minionym roku szkolnym i wręczył świadectwa wyróżnionym uczniom, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce.
Dzisiejsza uroczystość to szczególny moment dla trzech pań, które po ponad 40 latach pracy pedagogicznej przechodzą na emeryturę. Z tej okazji życzymy Paniom Beacie Jadczak, Annie Kurpiewskiej i Bożenie Nowakowskiej dużo zdrowia, mało trosk, stresów, problemów, a dużo sukcesów i spełnienia w życiu.
Dziękujemy Paniom za bardzo duży wkład pracy w rozwój Szkoły Podstawowej im. Polskich Dzieci Sybiru w Szczepankowie, rozwijanie talentów i umiejętności naszych wychowanków.Dziękujemy za wszystkie wspaniałe lata naszej wspólnej pracy zapisanej złotymi zgłoskami w historii naszej szkoły. Zasługi Pań są bardzo duże, a uzbierało się ich nie mało.W imieniu Grona Pedagogicznego, pracowników, rodziców i uczniów Szkoły Podstawowej im. Polskich Dzieci Sybiru w Szczepankowie, żegnamy Panie i przyrzekamy, że będziemy o Paniach pamiętać.
Wręczenie nagród i świadectwa absolwentom 2023
Nowa galeria Wręczenie nagród i świadectw absolwentom 2023 została dodana do albumu fotograficznego
96Trzynastu absolwentów Szkoły Podstawowej im. Polskich Dzieci Sybiru w Szczepankowie w miniony czwartek 22 czerwca 2023r. otrzymało światectwa ukończenia szkoły. Podczas uroczystości w obecności grona pedagogicznego, rodziców i zaproszonych gości w pierwszej kolejności wszyscy ósmoklasiści złożyli ślubowanie, a wyróżnieni otrzymali pamiątkowe statuetki i nagrody książkowe.
W drugiej części spotkania zebrani w sali gimnastycznej byli uczestnikami wyjątkowego pokazu. Opuszczający mury naszej szkoły uczniowie zaprezentowali się widzom w przedstawieniu "Mały Książę", czym zasłużyli na gromkie brawa.
NIECODZIENNA LEKCJA HISTORII W 83 ROCZNICĘ ZBRODNI KATYŃSKIEJ
Nowa galeria NIECODZIENNA LEKCJA HISTORII W 83 ROCZNICĘ ZBRODNI KATYŃSKIEJ została dodana do albumu fotograficznego
Fotorelacja z wycieczki do Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.
1713 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Upamiętnia on rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu na terenach byłego ZSRR masowych grobów polskich oficerów, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku. Tego dnia oddajemy także hołd Polakom wywiezionym na wschód podczas drugiej masowej zsyłki na Sybir.
13 kwietnia br. uczniowie kl. 4 - 8 wyruszyli na wycieczkę do Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Pobyt w tym wspaniałym miejscu rozpoczęli od obejrzenia przepięknego, a zarazem wstrząsającego filmu pt."Inka" opowiadającego tragiczną historię młodej harcerki, sanitariuszki i żołnierki AK Danuty Siedzikówny ps. Inka. Ta młoda dziewczyna poświęciła własne życie, walcząc o wolną Polskę i broniąc wyznawanych wartości. Może być wzorem do naśladowania dla współczesnej młodzieży. Młodzi ludzie, poznając losy Inki, mogą lepiej zrozumieć czym jest miłość do ojczyzny, patriotyzm, wolność, honor i dochowanie przysięgi.
Ogromne wrażenie wywarła na uczniach interesująca i ciekawa - multimedialna wystawa poświęcona "żołnierzom wyklętym", ale także żołnierzom września 1939. Mieli okazję przez krótką chwilę pobyć w celi więziennej, a także zobaczyć, jak wyglądał więzienny "spacerniak".
Ostatnim etapem wycieczki był pobyt na strzelnicy. Tutaj każdy mógł sprawdzić swoją "rękę i oko". Parafrazując słowa znanej piosenki, możemy powiedzieć: strzelać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej, ale nie o to chodzi, jak co komu wychodzi. Liczyła się dobra zabawa podszyta zdrową rywalizacją.
Ta swoista lekcja historii na długo pozostanie w pamięci uczniów.
Organizatorki
I Otwarty Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Wójta Gminy Śniadowo
- 9
11 listopada 2022 r. w Szkole Podstawowej im. Polskich Dzieci Sybiru w Szczepankowie po raz pierwszy w historii Gminy Śniadowo zorganizowany został Otwarty Turniej w Piłce Siatkowej o Puchar Wójta Gminy Śniadowo z okazji Święta Niepodległości. Po oficjalnym otwarciu turnieju przez wójta Rafała Pstrągowskiego, miłośnicy siatkówki z szeroko rozumianej okolicy mogli uczcić ten dzień robiąc to co fascynuje ich najbardziej- czyli przez rywalizację na boisku. Wynik na tym turnieju był sprawą drugorzędną, chodziło nam o upamiętnienie Święta Niepodległości w 104 rocznicę jej odzyskania oraz o dobrą zabawę i o jeszcze większą popularyzację tej dyscypliny w naszej gminie - mówi Wojciech Klimaszewski, organizator turnieju i nauczyciel wychowania fizycznego w Szczepankowie. Turniej przyciągnął zawodników nie tylko z naszej gminy, którą reprezentowała drużyna Grzmot, bo znacznie większą część drużyn stanowili mieszkańcy Łomży, Zambrowa, Kolna, gmin Piątnicy, Wizna, Mały Płock czy Szumowo, a nawet Warszawy czy Białegostoku. Turniej połączył nie tylko geograficznie ale też pokoleniowo bo rywalizowali ze sobą zarówno 16-latkowie jak i zawodnicy „po 50”. A co najważniejsze wszyscy trzymali poziom sportowy bo mecze były bardzo zacięte, nie brakowało efektownych akcji oraz popisów boiskowego sprytu. Już faza grupowa zaskoczyła jakością gry. Uczestnicy oraz kibice szybko spostrzegli że każdy z meczy rozgrywanych w grupie A, mógł jednocześnie być finałem turnieju bo klasa jaką prezentowały drużyny wzbudzała uznanie. Ostatecznie jednak do finału przedostała się drużyna która pełniła na turnieju rolę gospodarza czyli Grzmot oraz najmłodszy zespół czyli Ziutkersi którego średnia wieku wynosiła 19 lat. W finale dość pewne zwycięstwo odniosła drużyna składająca się głównie z obecnych oraz byłych mieszkańców gminy Śniadowo czyli drużyna Grzmotu w składzie: Mateusz Szabłowski (kapitan), Szymon Szabłowski, Kamil Szabłowski, Dominik Polkowski, Piotr Zaremba, Bartosz Łęgowski i Grzegorz Lendzion – rozgrywający drużyny oraz najlepszy zawodnik I Otwartego Turnieju w Piłce Siatkowej z okazji Dnia Niepodległości.
Turniej przeprowadzony został w duchu „Fair Play”, jednak nie tylko zmagania sportowe były podczas tego wydarzenia istotne. Bardzo cieszy rodzinna atmosfera jaka towarzyszyła rozgrywkom. Na hali zgromadziły się rodziny które mogły nie tylko oglądać rywalizację na boisku, ale również zajrzeć do „kącika kulinarnego” czyli przygotowanego przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Szczepankowie stoiska gdzie można było uraczyć się wyśmienitymi potrawami tradycyjnej kuchni polskiej. Oklaski jakie otrzymały panie podczas podziękowań na koniec turnieju były najlepszą formą uznania dla ich kucharskiego talentu. Turniej zakończył się podziękowaniami uczestników dla organizatorów czyli Wójta Gminy Śniadowo Rafała Pstrągowskiego, dyrektora Szkoły Podstawowej w Szczepankowie Arkadiusza Twardowskiego, nauczyciela wychowania fizycznego Wojciecha Klimaszewskiego, wspomnianego już Koła Gospodyń Wiejskich w Szczepankowie oraz sędziów turnieju – Pani Anny Pietraszewskiej oraz Michała Łukaszewicza.
Na koniec Wójt oraz Dyrektor wręczyli uczestnikom pamiątkowe medale oraz puchary i pogratulowali wszystkim uczestnikom, zapowiadając chęci do kontynuowania tej sportowej a także patriotycznej inicjatywy.
W.K.
GRUPA A
Nazwa drużyny PKT SETY
GRZMOT 5 4:1
TAJ-FUN 3 2:2
GBL 1 1:4
GRUPA B
Nazwa drużyny PKT SETY
ZIUKERSI 4 4:2
OGÓRKI ZDZISŁAWA 4 3:2
GBL 1 1:4
GRZMOT 2:0 TAJ-FUN
HURAGAN 0:2 OGÓRKI ZDZISŁAWA
TAJ-FUN 2:0 GBL
OGÓRKI ZDZISŁAWA 1:2 ZIUTKERSI
GRZMOT 2:1 GBL
HURAGAN 1:2 ZIUTKERSI
MECZ O 3 MIEJSCETAJ-FUN 2:0 OGÓRKI ZDZISŁAWA
FINAŁGRZMOT 2:0 ZIUTKERSI
MVP GRZEGORZ LENDZION
Koncert pieśni patriotycznych z okazji 103 rocznicy odzyskania niepodległości
W środę 10 listopada spotykaliśmy się na uroczystej akademii z okazji 103 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystości poświęconej ojczyźnie i wolności. 11 listopada to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i symbol zwycięstwa.
Uroczystość rozpoczęla się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Punktualnie, o 11:11 uczniowie Szkoły Podstawowej im. Polskich Dzieci Sybiru wspólnie z dziećmi z przedszkola przystąpili do ogólnopolskiej akcji "Szkoła do Hymnu!". Oddając szacunek symbolom narodowym, oddajemy go wszystkim Polakom, tym, którzy odeszli i tym, którzy żyją obecnie. Wasi dziadkowie pamiętają czasy, gdy za śpiewanie hymnu można było stracić życie.
Dzieje naszej Ojczyzny, to rzadko dni szczęśliwe i spokojne tak jak obecnie. Częściej życiu naszych rodaków towarzyszyła groza, lęk przed wrogiem sąsiadem, niewola i walka o wolność. Państwo polskie zginęło z map Europy na ponad 120 lat. Były to czasy zaborów. Rosja, Prusy i Austria rozdzieliły nasz kraj między siebie. Mocarstwa zaborcze były bardzo silne i liczne powstania narodowe nie pomogły odzyskać wolności.
Prześladowani Polacy, skazani na tułaczkę nie stracili ducha, wierzyli, że Polska odzyska niepodległość. Wiedzieli, że ojczyzna w sercach się zaczyna, że naród przetrwa, jeżeli rodzina dzieci swoje nauczy jak być Polakami.
I przyszedł taki czas - dopiero na początku XX wieku. Czas, który do historii przeszedł pod nazwą I wojny światowej. Skłócone państwa zaborcze walczyły ze sobą... Walki między zaborcami dawały nam szansę na odzyskanie niepodległości. 11 listopada 1918 r. zakończyła się I wojna światowa. Powstała sytuacja niezwykła, wszyscy trzej zaborcy przegrali wojnę, nie byli już w stanie przeszkodzić w odrodzeniu państwa polskiego.
Polacy potrafili wykorzystać szansę, którą stworzyła historia. W październiku 1918 r. rozpoczął się proces wyzwalania ziem ojczystych spod obcej przemocy. Powstało kilka ośrodków władzy. Potrzebny był człowiek, który potrafiłby je zjednoczyć i stworzyć jeden, centralny rząd.Taką postacią okazał się Józef Piłsudski. Zwolniony z niemieckiego więzienia w Magdeburgu 10 listopada przybył do Warszawy. 11 listopada 1918 r. przejął władzę nad wojskiem, wkrótce przekazano mu resztę uprawnień i został naczelnikiem państwa.
19
Archiwum Akualności