XIII KRAJOWY ZJAZD DYREKTORÓW SZKÓŁ, PLACÓWEK ORAZ PREZESÓW STOWARZYSZEŃ NOSZĄCYCH IMIONA UPAMIĘTNIAJĄCE ZESŁAŃCÓW SYBIRU
W dniach 5-7 czerwca 2024 roku w Nowym Sączu odbył się XIII Krajowy Zjazd Dyrektorów Szkół, Placówek oraz Prezesów Stowarzyszeń Noszących Imiona Upamiętniające Zesłańców Sybiru. Organizatorem wydarzenia był Zespół Szkół Nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu, kierowany przez dyrektora Sławomira Szczerkowskiego.
Zjazdy te, zapoczątkowane w 2011 roku z inicjatywy Prezesa Oddziału Związku Sybiraków w Nowym Sączu, Kazimierza Korczyńskiego, służą utrwalaniu pamięci o losach Polaków zesłanych na Syberię. Spotkania te są platformą do wymiany doświadczeń i prezentacji działań mających na celu edukację młodego pokolenia oraz przypominanie o tragediach Zesłań.
W tegorocznym zjeździe wzięło udział:
- 63 przedstawicieli z 32 szkół i placówek,
- 14 reprezentantów 6 stowarzyszeń,
- Prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków, Kordian Borejko,
- przedstawiciele Muzeum Sybiru w Białymstoku, dr Piotr Popławski i Agnieszka Glińska,
- Prezes Związku Sybiraków Oddział w Nowym Sączu, Kazimierz Korczyński.
Dyrektor Sławomir Szczerkowski zaprezentował różnorodne inicjatywy organizowane przez Zespół Szkół Nr 2 we współpracy ze Stowarzyszeniem Pamięci Zesłanych na Sybir. Wśród nich znalazły się m.in.:
- Nowosądecki Marsz Pamięci Sybiraków, coroczne wydarzenie kwietniowe, upamiętniające Zesłańców,
- Szkolny Konkurs Wiedzy o Patronie, umożliwiający młodzieży poznanie historii Sybiraków,
- Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Sybirackiej im. Mariana Jonkajtysa,
- Sądecki Rajd Rowerowy Pamięci Sybiraków, aktywna forma edukacji historycznej,
- Spotkania z Patronem, czyli żywe lekcje historii z udziałem świadków tragicznych wydarzeń,
- Izba Pamięci Sybiraków, gromadząca dokumenty, pamiątki i publikacje dotyczące Sybiraków,
- Mural Matki Sybiraczki, symbolizujący heroizm matek na zesłaniu, odsłonięty w 2023 roku.
Szczególne zainteresowanie uczestników wzbudziły warsztaty prowadzone przez dr. Piotra Popławskiego i Agnieszkę Glińską. Dzięki praktycznym ćwiczeniom uczestnicy mogli spojrzeć na edukację historyczną z perspektywy ucznia, co stało się inspiracją do wprowadzenia nowych metod nauczania.
Uczestnicy tegorocznej edycji Zjazdu mieli okazję poznać kulturę i tradycje regionu sądeckiego. W programie znalazła się wizyta w Miasteczku Galicyjskim oraz regionalna kolacja w Feleczynie, uświetniona występem Zespołu Regionalnego Sądeczoki. Ważnym momentem zjazdu był uroczysty koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej pod batutą ppłk Leszka Mieczkowskiego.
Zjazd zakończyły podsumowujące obrady, po których każdy uczestnik otrzymał pamiątkowe zdjęcie wykonane pod muralem Matki Sybiraczki. Uroczystość była doskonałym przykładem, jak edukacja historyczna może łączyć pokolenia i inspirować do działań na rzecz pielęgnowania pamięci o trudnej przeszłości.
XIII Zjazd był nie tylko okazją do refleksji nad trudną historią, ale także impulsem do podejmowania nowych działań edukacyjnych i społecznych. Dzięki zaangażowaniu uczestników oraz organizatorów idea utrwalania pamięci o Zesłańcach Sybiru będzie nadal rozwijana i przekazywana kolejnym pokoleniom.
Nowy Sącz stał się przykładem, jak historia łączy się z misją edukacyjną, a społeczność szkolna i lokalna wspólnie podejmuje wyzwania, by pamięć o tragicznych losach Polaków zesłanych na Syberię nigdy nie została zapomniana.
49
XII KRAJOWY ZJAZD W ROZBITYM KAMIENIU
XII Krajowy Zjazd Dyrektorów Szkół i Placówek oraz Prezesów Stowarzyszeń Noszących Imiona Upamiętniające Zesłańców Sybiru.
Organizatorem XII Krajowego Zjazdu Dyrektorów Szkół i Placówek oraz Prezesów Stowarzyszeń Noszących Imiona Upamiętniające Zesłańców Sybiru, na mocy Uchwały podjętej podczas XI Zjazdu w Białymstoku, był Zespół Oświatowy im. Sybiraków w Rozbitym Kamieniu. Hasło przewodnie to: „Wspomnienia łączą pokolenia”. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób
z całej Polski, w tym prezesi stowarzyszeń, dyrektorzy instytucji, dyrektorzy szkół, wicedyrektorzy oraz nauczyciele.Wsparcia organizacyjnego i finansowego udzielili: Zarząd Główny Związku Sybiraków, Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Gmina Bielany, Lasy Państwowe, P.H.U. TOPAZ, PBS w Sokołowie Podlaskim i Siedlcach oraz lokalni sponsorzy.
Uroczystość odbyła się pod honorowym patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty
i Marszałka Województwa Mazowieckiego.1 czerwca uczestnicy wydarzenia zwiedzili Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz wzięli udział w warsztatach poświęconych przejmowaniu przez szkoły i stowarzyszenia obowiązków oddziałów Związku Sybiraków.
Drugiego dnia wraz z zaproszonymi gośćmi przybyli do Rozbitego Kamienia, gdzie
w Regionalnym Ośrodku Kultury powitani zostali przez dyrektora szkoły - panią Ewę Wrzosek.
W uroczystości udział wzięli przedstawiciele duchowieństwa oraz władz samorządowych
i oświatowych. Po okolicznościowych przemówieniach odczytano listy: pana Waldemara Kraski – Senatora RP, pana Jana Józefa Kasprzyka Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Pana Adama Struzika Marszałka Województwa Mazowieckiego. List Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka odczytała pani Dorota Skrzypek – kurator MKO
w Warszawie.Oficjalną część rozpoczęto od wręczenia odznaczeń zasłużonym w krzewieniu idei sybirackiej:
Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Związku Sybiraków otrzymali:
1. Pani Ewa Wrzosek – Dyrektor Zespołu Oświatowego im. Sybiraków w Rozbitym Kamieniu
2. Pan Adam Jabłonka – nauczyciel Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Zesłańców Syberyjskich
w Kalinowie
Srebrną Odznakę Honorową za Zasługi dla Związku Sybiraków otrzymali:
1. Ksiądz Prałat Andrzej Krupa – Dziekan Dekanatu Sokołowskiego
2. Pan Zbigniew Woźniak – Wójt Gminy Bielany
3. Pan Jacek Odziemczyk – przewodniczący Rady Powiatu Sokołowskiego
4. Pan Jerzy Tomczuk – emerytowany pracownik Nadleśnictwa Sokołów
Księdza Andrzeja Ułasiuka – proboszcza parafii w Rozbitym Kamieniu odznaczono Honorową Odznaką Sybiraka.Aktem symbolicznym o doniosłym znaczeniu było uroczyste przekazanie sztandaru oddziału Związku Sybiraków w Sokołowie Podlaskim Zespołowi Oświatowemu w Rozbitym Kamieniu. Uczniowie z godnością przyjęli ten znak i obiecali pielęgnować tradycje i pamięć o swoim Patronie.
Kolejna część odbyła się w szkole. Uczestnicy zjazdu obejrzeli wystawę „Testament umęczonych Sybiraków” oraz występ uczniów przedstawiający wycinek historii polskich dzieci wywiezionych w głąb Związku Radzieckiego, które znalazły bezpieczną przystań w Indiach pod opieką Dobrego Maharadży. Dopełnieniem całości było wykonanie tańca do piosenki „Lipka”. Część artystyczna bardzo poruszyła serca gości i została nagrodzona gromkimi brawami.Po występach uczniów wszyscy ponownie udali się do Regionalnego Ośrodka Kultury, gdzie obejrzeli spektakl w wykonaniu aktorów teatru MAM TEATR pt. „Błękitny Express” oraz wysłuchali wykładu historyka regionalisty pana Jacka Odziemczyka o losach mieszkańców Rozbitego Kamienia i okolic zesłanych na nieludzką ziemię. Zwiedzili Izbę Pamięci oraz w ramach wymiany doświadczeń w pracy związanej z przekazywaniem wiedzy o patronie brali udział
w warsztatach przygotowanych przez pana Adama Jabłonkę, nauczyciela Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Zesłańców Syberyjskich w Kalinowie i pana dr Piotra Popławskiego kierownika Działu Projektów Edukacyjnych i Kulturalnych Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Następnie, w miejscowym kościele, goście obejrzeli obraz Matki Bożej Anielskiej ofiarowany przez zesłańców – mieszkańców parafii Rozbity Kamień, jako wotum wdzięczności za szczęśliwy powrót do domu. Uczestnicy zjazdu złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą parafian wywiezionych na Syberię.
Podsumowanie XII zjazdu nastąpiło 3 czerwca w Sulejówku. Na ręce dyrektor Ewy Wrzosek złożono podziękowania za wysiłek organizacyjny. Ustalono także, że gospodarzem następnego spotkania będzie Zespół Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu.Zespół Oświatowy im. Sybiraków
w Rozbitym Kamieniu4
Historia Zjazdów Dyrektorów Szkół i Placówek oraz Stowarzyszeń noszących imiona upamiętniające Zesłańców Sybiru
- X Zjazd w Krakowie
Zjazd odbył się w Zespole Szkół nr 1 im. św. Rafała Kalinowskiego w Krakowie w dniach 4-6 października 2021 r. Hasło przewodnie X-go Zjazdu to: Zerwane łańcuchy niewoli bramą do wolności i wyzwaniem dla przyszłych pokoleń. W Zjeździe wzięło udział kilkudziesięciu uczestników z całej Polski, przedstawicieli urzędów miast, prezesów stowarzyszeń, dyrektorów instytucji, dyrektorów szkół, wicedyrektorów oraz nauczycieli.
Pierwszy dzień Zjazdu przebiegał pod hasłem Cześć ich pamięci i rozpoczął go Apel poległych zaprezentowany przez Uczniów klas mundurowych. Po złożeniu kwiatów przy popiersiu Patrona szkoły św. Rafała Kalinowskiego – wychowawcy, inżyniera, Sybiraka – uroczystość rozpoczęła się od przywitania uczestników przez Dyrektora szkoły Panią Beatę Śliwę. W imieniu Organizatorów, głos zabrał Pan Jan Myrcha – członek Prezydium Zarządu Głównego Związku Sybiraków, a jednocześnie Prezes Oddziału Związku Sybiraków w Toruniu.
Jubileuszowa edycja Zjazdu nie mogła pominąć podziękowań dla inicjatora zrzeszania szkół i stowarzyszeń noszących imiona upamiętniające Zesłańców Sybiru Pana Kazimierza Korczyńskiego, dzięki któremu tradycja organizacji Zjazdów trwa po dzień dzisiejszy.
źródło: www.sybiracyzg.pl
- IX Zjazd w Grajewie
Organizatorem IX Zjazdu Dyrektorów Szkół i Placówek oraz Prezesów Stowarzyszeń noszących imiona upamiętniające Zesłańców Sybiru w dniach 5–7 czerwca 2019 r. była Szkoła Podstawowa nr 2 im. Adama Mickiewicza w Grajewie. Tej uroczystości towarzyszyło hasło: „Niech pamięć przetrwa”. Współorganizatorami tej imprezy były Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Miasto Grajewo i Związek Sybiraków.
5 czerwca w Grajewskim Centrum Kultury nastąpiło uroczyste otwarcie Zjazdu. Zebrani Sybiracy i zaproszeni goście obejrzeli część artystyczną w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Grajewie. Następnie miały miejsce przemówienia okolicznościowe. Uczestnicy Zjazdu przemaszerowali ulicami miasta w kierunku Grajewskiej Izby Historycznej, gdzie zwiedzali wystawę poświęconą Sybirakom oraz wysłuchali komentarza dyrektora GCK na temat historii Grajewa, Grajewskiej Izby Historycznej oraz zgromadzonych eksponatów.
6 czerwca uroczystości rozpoczęły się na miejscowym cmentarzu, gdzie zebrani wysłuchali apelu poległych oraz złożyli kwiaty i zapalili znicze przy pomniku w hołdzie Zesłańcom Sybiru. Goście mieli również możliwość wejść do środka zabytkowej kaplicy cmentarnej oraz obejrzeć niektóre zabytkowe nagrobki na grajewskiej nekropolii. Potem nastąpił przejazd do szkoły. Przed kamieniem – pomnikiem z napisem „Męczennikom Golgoty Wschodu – Sybirakom” złożono kwiaty i zapalono znicze. Następnie zwiedzano miejsce w szkole poświęcone Sybirakom. Omówiono także realizację uchwały VIII Zjazdu w Łodzi, przedstawiono mapę placówek po reformie, wspomniano o przekazywaniu pamiątek i sztandarów zgromadzonych w szkołach, wskazywano na konieczność współpracy szkół i stowarzyszeń z Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, rozważano kierunki działań w przyszłości.
7 czerwca nastąpiło podsumowanie IX Zjazdu Dyrektorów Szkół i Placówek oraz Prezesów Stowarzyszeń noszących imiona upamiętniające Zesłańców Sybiru pod hasłem „Niech pamięć przetrwa”.
źródło: www.sybiracyzg.pl
- VIII Zjazd w Łodzi
Organizatorem VIII Ogólnopolskiego Zjazdu Dyrektorów Szkół i Placówek oraz Prezesów Stowarzyszeń noszących imiona upamiętniające Zesłańców Sybiru w dniach 6–8 czerwca był Zespół Szkół Geodezyjno-Technicznych w Łodzi. Konferencja rozpoczynająca zjazd miała miejsce w Sali Obrad Urzędu Miasta Łodzi. Istotnym elementem spotkania był montaż słowno-muzyczny „Okruchy wspomnień”, przywołujący tragiczne wydarzenia sprzed 70 lat. Uczniowie klas II informatycznej oraz I i II geodezyjnej, przygotowani przez Krystynę Zając, w przejmujący sposób oddali nastrój tamtych dni i jednocześnie złożyli hołd Sybirakom.
Drugiego dnia uczestnicy VIII Ogólnopolskiego Zjazdu Dyrektorów Szkół i Placówek oraz Prezesów Stowarzyszeń noszących imiona upamiętniające Zesłańców Sybiru wzięli udział w warsztatach, których celem było wypracowanie nowych sposobów upowszechniania wiedzy o Golgocie Wschodu. Sebastian Szymura, nauczyciel ZSG-T, zaprezentował dotychczasowe działania naszej placówki, upamiętniające patrona, a następnie uczestnicy warsztatów, pracując w kilkuosobowych grupach, tworzyli nowe scenariusze uroczystości. W ten sposób powstał bank pomysłów do wykorzystania dla wszystkich. Po warsztatach, w czasie wolnym, goście zwiedzali miasto, poznając jego historię i współczesność.
źródło: www.sybiracyzg.pl
- Placerat ipsum
Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum
- Morbi volutpat enim
Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum
- Aliquam congue fermentu
Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum