Nowa galeria Gminne obchody Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej im. Polskich Dzieci Sybiru w Szczepankowie została dodana do albumu fotograficznego
11 listopada 2024 roku w Szkole Podstawowej im. Polskich Dzieci Sybiru w Szczepankowie odbyły się uroczyste obchody Święta Niepodległości. Rozpoczęcie uroczystości poprzedziła Msza Święta w intencji Ojczyzny sprawowana przez Ks. Dariusza Wiznera – Proboszcza Parafii pw. Świętego Wojciecha BM, po której złożono wiązanki kwiatów przed „kamieniem pamięci” z 1928 roku przy Szkole Podstawowej im. Polskich Dzieci Sybiru w Szczepankowie.
Wiązanki kwiatów w imieniu Powiatu Łomżyńskiego złożył Starosta Łomżyński – Lech Marek Szabłowski, w imieniu Gminy Śniadowo; Zastępca Wójta – Wiesław Jemielity i Przewodniczący Rady Gminy – Grzegorz Podgórski oraz w imieniu Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Szczepankowie – Dyrektor Arkadiusz Twardowski.
Właściwą uroczystość w murach sali gimnastycznej rozpoczął dyrektor szkoły, który serdecznie powitał przybyłych gości oraz licznie zgromadzonych mieszkańców okolicznych miejscowości. Wśród publiczności indywidualne słowa powitania zostały skierowane do pani Niny Żyłko – Sybiraczki - wieloletniego sekretarza łomżyńskiego oddziału Związku Sybiraków.
Kulminacyjnym punktem uroczystości było przedstawienie patriotyczne pt. "Dzieci z Wrześni" w wykonaniu uczniów Szkolnej Nieformalnej Grupy Teatralnej SPONTAN. Spektakl przeniósł widzów do czasów germanizacji ziem polskich, opowiadając historię trzypokoleniowej, patriotycznej polskiej rodziny, która walczyła przeciw narzuconym zasadom pruskim. Scenariusz skupił się na wydarzeniach z maja 1901 roku, gdy 14 uczniów z Wrześni zostało ukaranych chłostą za protest przeciwko przymusowej germanizacji w szkołach. Słysząc płacz bitych dzieci, przechodnie, rodzice i mieszkańcy miasta zgromadzili się, by wesprzeć uczniów w ich sprzeciwie. Niestety, wielu z nich spotkały surowe konsekwencje – zostali skazani na areszt lub grzywny, a uczniom przedłużono obowiązek szkolny, próbując złamać ich ducha.
Symbolicznym momentem spektaklu było recytowanie przez młodych aktorów wiersza-manifestu dzieci wrzesińskich:
„My z Tobą, Boże, rozmawiać chcemy, lecz ‘Vater unser’ nie rozumiemy,i nikt nie zmusi nas Ciebie tak zwać,boś Ty nie Vater, lecz Ojciec nasz.”
To poruszające przesłanie przypominało zebranym o znaczeniu walki o polską tożsamość i wolność. W finale przedstawienia Amelia i Fabian zaśpiewali piosenkę „Kto Ty jesteś”, która wzbudziła refleksję nad wartością patriotyzmu i szacunku do odziedziczonej wolności.
Spektakl spotkał się z entuzjastyczną reakcją publiczności, która nagrodziła młodych artystów owacjami na stojąco. Prowadzący uroczystość, Aleksandra Pietrzak i Vincent Seck, przedstawili bohaterów wieczornicy – Zofię Żebrowską, Zuzannę Ochocińską, Wiktorię Poteraj, Mikołaja Żukowskiego, Dominika Kurpiewskiego, Igę Boroń, Krystiana Chmielewskiego, Patrycję Matuszak, Tymka Pavlova, Krysię Żebrowską, Amelkę Sienicką oraz Fabiana Borawskiego.
Na zakończenie uroczystości Życzenia wszystkim zgromadzonym z okazji Święta Niepodległości złożył Starosta – Lech Szabłowski. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Zastępca Wójta – Wiesław Jemielity, który w swoim wystąpieniu odniósł się także do bohaterów tamtych czasów, którzy na sztandarach nieśli wartości fundamentalne, a tym największym fundamentem jest Polska Niepodległa.
Zastępca Wójta – Wiesław Jemielity pogratulował oraz gorąco podziękował Dyrektorowi Szkoły, nauczycielom i wychowawcom oraz uczniom Szkoły Podstawowej w Szczepankowie za organizację i przygotowanie obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Szczepankowie.
Uroczystość w Szkole Podstawowej w Szczepankowie była nie tylko pięknym aktem uczczenia Niepodległości, ale także żywą lekcją historii i patriotyzmu, którą uczniowie, nauczyciele i mieszkańcy zapamiętają na długo.